Jūs atrodaties šeit

Tiesneši un maksātnespējas procesa speciālisti diskutē par maksātnespējas lietu efektīvāku izskatīšanu

27 Aprīlis, 2016 - 16:03

Tiesnešu funkciju paplašināšana, specializācija maksātnespējas lietu izskatīšanā ir tikai daļa no ieteikumiem maksātnespējas procesa efektivizēšanai, kas tika ierosināti  Latvijas Tiesnešu mācību centra organizētajā 27.aprīļa seminārā par Maksātnespējas procesa aktualitātēm. Seminārā piedalījās plašs tiesnešu un  juridisko  profesiju pārstāvju skaits, kas pulcējās, lai kopīgi rastu risinājumu  prakses problēmām maksātnespējas  jomā.

Lai arī publiskajā telpā tiesnešiem bieži tiek izteikti pārmetumi par atšķirīgo  tiesu praksi maksātnespējas lietu izskatīšanā, nepietiekamo maksātnespējas procesa uzraudzību, diskusijā apspriestie jautājumi liecināja, ka  tiesneši, skatot maksātnespējas  lietas, saskaras ar daudziem izaicinājumiem.

Īsais maksātnespējas procesa izskatīšanas laiks, biežie un neprecīzie Maksātnespējas likuma grozījumi,  lielā tiesu noslodze, nepietiekami pierādījumi, sacīkstes principa piemērošana un tiesnešu specializācijas trūkums ir tikai daļa no problēmām, ar kurām tiesneši saskaras, skatot maksātnespējas lietas.

Par to, kā lietas darīt labāk un  vai tiesnešu funkciju paplašināšana padarīs ātrāku šo lietu izskatīšanu, viedokļi dalījās. Gaidis Bērziņš, Saeimas deputāts, Kaspars Novicāns, maksātnespējas administrators, Helmuts Jauja, “Deloitte Legal” vadošais jurists, un Miks Čevers, Maksātnespējas procesa administrācijas Otrā uzraudzības departamenta direktors, aicināja tiesnešus būt drosmīgiem, neskatīt lietas formāli, bet  piemērot jau Maksātnespējas likumā noteiktos  principus un mērķus, lai apkarotu ļaunprātīgos maksātnespējas procesa dalībniekus. Savukārt tiesneses Ina Baiko un Ieva Bāliņa aicināja likumdevēju apdomāt tiesnešu specializācijas ieviešanu maksātnespējas lietu izskatīšanā, kā arī ierobežot pārsūdzības procesus, lai atvieglotu tiesnešu noslodzi lietu izskatīšanā.

LTMC pateicas visiem paneļdiskusijas un semināra dalībniekiem par aktīvo dalību!